Běhání s křečovými žílami

Křečové žíly, otoky, křeče, bércové vředy a hemeroidy. Toto všechno jsou nepříjemné projevy chronického žilního onemocnění „CVD“, lidé však mají tendenci je považovat za příznak stárnutí, obezity, nebo projevy nadměrné fyzické námahy v práci. Především z tohoto důvodu zůstává 78% osob trpících žilními symptomy neléčeno. Část nemocných tyto příznaky bagatelizuje a považuje za normální se s nimi smířit. To také vysvětluje fakt, že se v ČR vyskytuje více závažnějších stádií tohoto onemocnění než v zahraničí.
 

Pro včasné zachycení nemoci je nutné vždy vyhledat lékařskou pomoc a problémy nepodceňovat. Lékař pacienta vyšetří a v případě potvrzení diagnózy CVD předepíše vhodnou léčbu – kompresní punčochy a účinné léky na žíly, tzv. venofarmaka, která by se měl brát dlouhodobě, aby se zabránilo zhoršování onemocnění. Určitě by se pacienti neměli spoléhat na samoléčbu a příznaky zanedbávat.

Pokud jde o příčiny onemocnění, jsou různé. K nejčastějším patří dědičné faktory, věk, hormonální vlivy, při určitých případech i užívání antikoncepce, nadváha, nedostatek pohybu, dlouhodobé stání nebo sezení a nevhodný životní styl.

aktualni

Běháte-li s křečovými žílami, dodržujte určitá pravidla, které zmírní nepohodlí, které způsobují.

  • Volte měkčí trasy, namísto po asfaltu se snažte běhat po gumě, trávě či hlíně. Běhání na tvrdém povrchu výrazně zatěžuje svaly a klouby celého organismu, což v kombinaci s křečovými žilami může přispět ke vzniku otoků a bolestivosti dolních končetin.
  • Volte kvalitní běžecké boty lépe absorbují nárazy při kontaktu s podložkou. Při jejich výběru rozhodně nekoukejte na peníze, levná obuv totiž může způsobit řadu zdravotních komplikací.
  • Používejte kompresní podkolenky. Zprvu se vám to může zdát nepříjemné, avšak jejich efekt na žilní systém dolních končetin je nenahraditelný. Zlepšení průtoku krve navíc vede k oddálení pocitu únavy a váš běh tak získá potřebnou lehkost a sílu.