Chcete zlepšit svůj výkon? Veďte si běžecký deník.

Dnes už to za nás dělají nejrůznější aplikace, ale připomeňme si některé vychytávky ze starých dobrých časů. Určitě jste už také slyšeli o tréninkovém deníku, který si výkonnostní běžci vedli po mnoho generací a většinou měl podobu ohmataného sešitku s narýsovanými tabulkami a množstvím údajů psaných drobným písmem obyčejnou tužkou. Také dnešní vědecké studie dokazují, že vedení tréninkového deníku vůbec není od věci, protože pomáhá zlepšovat výkonnost úplně všech běžců!

Na formě vedení vaší běžecké dokumentace zase až tak nezáleží, ale ruku na srdce, kdo z nás pečlivě zkoumá všechny statistiky, které nejrůznější mobilní aplikace nebo chytré sporttestery nabízejí? Ta listinná podoba měla něco do sebe. Jednak jste údaje lépe vnímali, protože jste je získávali nesnadněji než dnes a zároveň jste je při zapisování ukládali minimálně do své krátkodobé paměti, jednak jste si mohli vytvořit soupisku přesně podle svých představ.

Moderní britská studie dokázala, že každodenní dokumentace sportovních výsledků, ať už z tréninků nebo ze samotných závodů, má v dlouhodobějším horizontu za výsledek zlepšování výkonnosti. Vědci pozorovali, zkoumali, hodnotili výkonnostní vývoj u skupiny běžců po dobu pěti let. Výsledek byl zcela jednoznačný. Ti, kteří své tréninkové jednotky zaznamenávali, ukládali a porovnávali, se v průměru zlepšovali o 7 % více než ti, kteří se svými daty nijak nepracovali, nezaznamenávali je. Výsledek byl shodný v případech, kdy se jednalo o výkonnostní sportovce, i v případech, kdy šlo o pouhé hobby-běžce.

aktualni

Jak může přispět samotná dokumentace k výkonnostnímu růstu, je nasnadě. Zaznamenaná data umožňují efektivní analýzu tréninku a závodů. Jasněji a zřetelněji z nich vyplývá jednoznačná souvztažnost mezi absolvovanými tréninky a výsledky ze závodů, než když spoléháte pouze na svou paměť, pojmy a dojmy. Atleti tak mohou své poznatky vyplývající z dat aplikovat v praxi a efektivněji přizpůsobovat trénink aktuálnímu stavu kondice.