Poškozuje plíce běhání v mrazech?

Slýchali jste také v dětství, že když se nadýcháte ledového vzduchu, hrozí vám zápal plic? Varovaní před ledovým vzduchem v plicích jsou u nás takovou stálicí.

Prezident běžeckého klubu na Aliašce popisuje, jak takhle před pár lety seděl jeden lednový večer v teple domova, když si všiml, že rtuť na teploměru klesla hluboko pod –40 °C. Využil této vzácné příležitosti, oblékl si všechno běžecké oblečení co měl, vyběhl a zde jsou jeho slova:

„Musíme mít zakrytý obličej, abyste neutrpěli omrzliny na uších a nosu. Je navíc potřeba, aby byl ledový vzduch, který dýcháte, filtrovaný přes nějakou šálu nebo šátek, aby vám nepoškodil dýchací cesty.“

Poškozené dýchací cesty už totiž zápalem plic zavání. Na otázku, zda on sám nebo někdo z jeho běžeckých přátel měli někdy v důsledku běhu ve velkém mrazu zápal plic, odpověděl záporně. „To asi ne, ale při minus 40 vás bude hodně nepříjemně pálit v krku.“

Richard Donovan, první muž, který dokončil maraton na Jižním i Severním pólu na stejnou otázku reaguje podobně. „Na Jižním pólu to bylo náročné, teplota spadla k minus 50, fičel silný vítr a běželi jsme ve 2800 metrech.“ Maraton mu trval skoro devět hodin, čili měl spoustu času nadýchat se ledového vzduchu a dostat zápal plic. Nic takového se ale nestalo. „Žádné dýchací problémy jsem nikdy nepozoroval, žádné pálení v krku ani nic podobného,“ konstatoval.

aktualni

Důvod je prostý. Lidské tělo se během pěti dlouhých dob ledových adaptovalo a dokáže vzduch při průchodu nosem a ústy velice rychle ohřát. Jediná potíž s plícemi, která může běžcům komplikovat život v mrazech, vůbec s chladným vzduchem nesouvisí.

Fyziolog Ken Rundell, pracující deset let s americkými olympijskými lyžaři, provedl výzkum, z nějž vyplývá, že suchý vzduch způsobuje „fyzickou aktivitou vyvolané astma“. Sportovec může potížím předejít tím, že bude nosit před ústa šálu, která bude zachytávat vodu z vydechované páry a při následném nádechu ji opět vdechne.

Při běhání v mrazech si tedy dejte pozor raději na omrzliny uší a nosu, než na ledový vzduch.