7 rad pro začínající běžce

  1. Pořiďte si správné boty

Používáním správné obuvi je klíčem k pohodlí a také předchází zraněním. Navštivte specializovaný obchod, kde vám vyberou správné boty pro váš typ nohy i běžecký styl. V žádném případě nepoužívejte běžecké boty, ve kterých již někdo běhával a naběhal více než 30km. Pamatujte, že běžecká obuv by se měla měnit po naběhání 500 – 800 km

  1. Dobře zahřát – dobře vychladnout

Před každým během je velmi důležité se správně zahřát a připravit tělo na zátěž. Vhodné ja například rychlá chůze proložená s protahovacími cviky trvající několik minut. Po doběhnutí je dobré ještě cca 5 minut pokračovat chůzí a následně zakončit kvalitním protažením. Tímto se riziko úrazu eliminuje.

  1. Naučte se správně držet tělo

Nesprávné držení těla, může vést k bolestem rukou, ramen, krku a zad. Snažte se, aby vaše ruce byly na úrovni pasu – ne na kyčlích. Paže by měly být v úhlu 90 stupňů s lokty u těla. Udržuje tělo rovně a vzpřímeně.

  1. Nestarejte se o tempo

Jako začátečník, běhejte jednoduše v „konverzačním“ tempu. To znamená, že by mělo být snadné hovořit a běžet zároveň. Touto technikou lze zabránit přetrénování a pocitům absolutního vyčerpání.

aktualni

  1. Zkuste taktiku chůze/běh

Pokud nemáte dostatek vytrvalosti, zkuste například 3minuty běžet a pak 1 minutu jít a tak znovu a znovu. Časem začněte přidávat minuty běhu a o pár vteřin uberte chůze. Takto dosáhne postupem času výborných výsledků.

  1. Nepřetěžujte se

Začátečníci jsou někdy až velmi dychtivý po zvyšování svých výkonů, což může vést ke zranění nebo přetrénování. Zvyšujte svůj výkon max o 10 procent týdně. Pokud máte pocit, že vám nadbývá energie, zvolte jinou aktivitu jako kolo nebo plavání.

  1. Dýchejte nosem i ústy

Někteří noví běžci mylně předpokládají, že by měli dýchat jen nosem. Nadechujte se zhluboka do břicha a můžete tak předejít nepříjemnému píchání v břiše, které trápí spousty začínajících běžců.